Connect with us

iRacing Special Events – Roster

To sign up for the league page, click here!

Roster Notes:

  • All drivers will be assigned a car number.
    • Starting 03/30/20, new drivers accepted into the league page will be assigned a 500 series number until they select a number. Drivers can put a number selection in their application into the page if they wish.
    • Drivers can message Tim Terry to get a new number at any time as long as that number is available. Drivers must have attempted to qualify in one TCM Special Event over the previous two weeks.
    • Inactive drivers (drivers who have not competed in a two week span) will be see their number become available.
  • We will be updating the roster with driver info, including hometowns, driver notes and highest finish in a TCM event. Should we start streaming the races, the announcers will use this roster page as a guide for their notes. If you want to change or add any information to this roster, please contact Tim!

Stats and Roster current as of May 19th; 11:45pm Atlantic

Number Name Hometown Best TCM Finish TCM Starts
1 Ryan Messer Harvey, NB 1st 10
2 Todd Cousins West Chezzetcook, NS 6th 12
3 Nathan Langille Coldbrook, NS 11th 13
4 Barrett Bonnar Yarmouth, NS 3rd 11
5 Craig Tully Halifax, NS 13th 15
6 Brad Eddy Lower Sackville, NS 2nd 6
7 Byron Bartlett Rothesay, NB 10th 22
8 Evan Osborne Porter’s Lake, NS 5th 13
9 Owen Groves Heart’s Delight, NL DNQ 2
10 Brady Creamer Miramichi, NB DNQ 4
11 Phil Fowler Forteau, NL DNQ 3
12 Sam Rogers Lower Onslow, NS 1st 22
13 David Cassidy Miramichi, NB 3rd 22
14 Andrew Rodgers Smithtown, NB 5th 10
15 Matthew Barkhouse Dartmouth, NS 1st 28
16 Jon Gahan Fredericton, NB 23rd 9
18 Josh Langille Coldbrook, NS 2nd 22
19 Dawson McIntee Moncton, NB 7th 14
21 Shawn Pierce Bridgewater, NS 8th 9
22 Shane Lively Lower Sackville, NS 27th 9
23 Michael Neary Portugal Cove, NL 15th 18
24 Jake Goodwin Amherst, NS 1st 23
26 Kyle Boudreau Yarmouth, NS 4th 7
27 Corey Reid Bishops Falls, NL DNQ 2
28 David Roberts Yarmouth, NS 10th 9
29 Daniel Veitch Dartmouth, NS 15th 13
30 Keith MacLellan Sydney, NS 4th 6
31 Joey Arsenault St. John’s, NL 22nd 6
32 Ashton Tucker Lyttleton, NB 4th 6
33 Brett Suggs Mooresville, NC 2nd 4
34 Mike Rhyno Lawrencetown, NS 1st 19
36 Noel Fougere Antigonish, NS 1st 15
38 Travis Roma West Chezzetcook, NS 4th 23
41 Jason Gosse Torbay, NL 6th 7
O42 Matt Rodgers Smithtown, NB 13th 13
42 Marc Williams Cocagne, NB 11th 7
44 Nathan Blackburn Timberlea, NS 1st 13
45 Scott Drost 20th 3
46 Donnie Bernard Salisbury, NB DNQ 8
49 Mark White DNQ 1
51 Matt Janes Kelligrews, NL DNQ 5
53 Cole Butcher Hantsport, NS 8th 11
54 Nick Codner Torbay, NL 1st 19
55 Mark Young Keswick, NB 10th 6
56 Steven Matthews Bedford, NS 2nd 22
57 John Biron Sydney, NS 11th 22
62 Brent Roy Hanwell, NB 14th 4
65 Colin Matthews Dartmouth, NS 7th 19
66 Owen Mahar Hubley, NS 15th 13
67 Wade Craswell Truro, NS 23rd 7
70 Brandon Lively Middle Sackville, NS 8th 10
71 George White 6th 9
72 Jamie Munroe Lower Sackville, NS 6th 13
75 Mike Alexander Cole Harbour, NS 1st 26
77 Marc D’Entremont Tusket, NS 2nd 10
78 Jon Fitzpatrick Charlottetown, PE 2nd 13
81 Colin Boudreau Yarmouth, NS 4th 16
83 Chris Roma West Chezzetcook, NS 3rd 15
84 Noah Healey St. John’s, NL DNQ 8
85 Kenny MacKenzie Salisbury, NB 2nd 14
87 Danny Chisholm Canning, NS 1st 22
88 Caden Tufts Halifax, NS 8th 18
89 Conrad Murphy Miramichi, NB 2nd 25
90 Craig Kenny Charlottetown, PE 3rd 14
91 Jason Halverson 11th 13
93 Tony Wright Middle Musquodoboit, NS 14th 8
97 Riley Duncan Hampton, NB 21st 5
98 Kyle Gammon Mount Uniacke, NS 9th 9
O98 Craig MacDonald Waverley, NS 1st 8
99 Brandon Campbell Moncton, NB 5th 15
100 Robert Lee Fredericton, NB DNQ 3
106 John Miller NH 7th 3
107 Kenny Hopper Elmsdale, NS 16th 7
108 Mike Umlah Stewiacke, NS 24th 7
116 Dustyn Mombourquette 6th 2
122 Brodie Lewis Stratford, PE 8th 15
128 Matt O’Dell Fredericton, NB 15th 15
129 Karson Aube Elmsdale, NS 18th 6
130 Stephen Lively Shubenacadie, NS DNQ 3
141 Richard Drake Halifax, NS 4th 7
144 Doug Hubley Halifax, NS DNQ 7
157 Chris Evans DNQ 3
161 Ricky Arbeau Fredericton, NB 1st 8
193 Brett MacFarlane 28th 3
198 Perry Gammon Middle Sackville, NS 12th 6
303 Robbie Cable Conception Bay South, NL
513 Kyle Forbes Owen Sound, ON DNQ 2
519 Ryan Walsh Conception Bay South, NL 3rd 14
593 Ryan Breithoff Middletown, PA 6th 3
00 Tanton Wooldridge Summerside, PE DNQ 2
012 Chris Ewing Lakeside, NS 8th 6
093 Greg Thorne Fredericton, NB 17th 3
O1 Troy Burke Winsloe, PE 25th 11
O10 Richard Beasley Cuyahoga Falls, OH 7th 3
O15 Andrew Lively Middle Sackville, NS 4th 14
O2 Derrick Lewis Rainelle, WV DNQ 2
O27 Andrew McBurney London, ON 19th 2
O29 Chuck Morehouse Fredericton, NB DNQ 3
O3 Ronnie MacKay Sydney, NS 8th 15
O33 Trevor Smith Timberlea, NS 3rd 15
O41 Brandon Hiscock 26th 3
O53 Kevin Nobley Bristol, NH DNQ 6
O54 Jarrett Butcher Porter’s Lake, NS 10th 9
O57 Corey Hallett Shelburne, NS 15th 7
O6 Jason Gallant 24th 2
O62 Christopher Carter Sydney, NS 24th 10
O7 TJ Madore Fredericton, NB DNQ 1
O71 Martin Landry Grand-Barachois, NB 18th 5
O83 Cory Hall Jolicure, NB 1st 17
O88 Kody Quinn Sydney, NS 26th 1
O9 Campbell Delaney Halifax, NS DNQ 6
O93 Taylor Leighton 27th 3
Jonathan Pollard Charlottetown, PE 9th 19
Mackenzie Brewer Quispamsis, NB 3rd 19
Ethan Miller Kennetcook, NS 1st 17
Tony Stevens Sherills Ford, NC 4th 17
Nicholas Naugle Dartmouth, NS 3rd 13
Roger Down Minto, NB 10th 11
Cadence Frizzell Enfield, NS 5th 10
Geoff Armstrong Saint John, NB 11th 10
Ryan VanOirschot Antigonish, NS 5th 10
Tim Terry Halifax, NS 7th 10
Deven Smith Lakeside, NS 24th 9
Justin Ryan Mount Pearl, NL 16th 9
Andrew Tattrie Stewiacke, NS 7th 8
Cody Byrne Orwell Cove, PE 18th 8
Dawson Noble Upper Nine Mile River, NS 14th 8
John Kaine Moncton, NB 13th 8
JP Arsenault Meteghan, NS 10th 8
Ayden Christensen Windsor Junction, NS 20th 7
Mark Sherwood 6th 7
Matthew Rushton Dartmouth, NS 20th 7
Nathan Tattrie Truro, NS 12th 7
Nevin Scott Marshfield, PE 16th 7
Paul McCollum 8th 7
Dan Withers St. Martins, NB 10th 6
Gilles Saulnier 6th 6
Mike Murray DNQ 6
Alex Davison Charlottetown, PE 2nd 5
Brian Birt Halifax, NS DNQ 5
Brian Nagy Concord, NC 9th 5
Cody Finck 11th 5
Chris Wonnacott Moncton, NB 3rd 4
Corey Lund Moncton, NB 26th 4
Jacob Lawrence DNQ 4
Jeff Richard North Rustico, PE DNQ 4
Josh Morrison Sherwood, PE 6th 4
Nick Mott 4th 4
Robbie MacEwen Sherwood, PE DNQ 4
Chris Garnett Havelock, NB 15th 3
Dan Collins Sanford, ME 7th 3
Don Steeves Moncton, NB 6th 3
Kyle Reid Fort McMurray, AB 25th 3
Matt Watson Miscouche, PE 22nd 3
Rod St. George Winterton, NL DNQ 3
Shawn Benoit Moncton, NB 22nd 3
Travis Keefe Gold River, NS DNQ 3
Carter Greer DNQ 2
Clark Moore Saint John, NB 21st 2
Cyril Roberts 7th 2
Dylan Dowe Bedford, NS DNQ 2
Dylan Gosbee Cornwall, PE DNQ 2
Jake Rogers Charlottetown, PE DNQ 2
Jeff Gilmet Sydney, NS 26th 2
Jordan Gates DNQ 2
Kyle Finck DNQ 2
Patrick Mallet Bathurst, NB 2nd 2
Tyler Reid DNQ 2
Austin MacDonald Pictou, NS DNS 1
Chad Coleman Pendergrass, GA DNQ 1
Coady Palmer Charlottetown, PE DNQ 1
Colin Jenkins Charlottetown, PE 25th 1
Colton Dale DNQ 1
Colton Noble Upper Nine Mile River, NS 14th 1
EJ O’Rourke Shrewsbury, MA 24th 1
Eugene Thorne Kingston, NS DNQ 1
Greg Sewart Halifax, NS DNQ 1
Ian Rasmussen New Denmark, NB DNQ 1
James Poleske Oconomowoc, WI DNQ 1
Jordan Boyd 1
Justin Fuller Greene, NY DNQ 1
Justin LeBlanc 18th 1
Keegan Leahy Halifax, NS 15th 1
Kevin King San Diego, CA 1st 1
Kyle Treadwell Buckfield, ME DNQ 1
Mark Stevenson 16th 1
Nic Doucette Lower Wedgeport, NS 1st 1
Reg LeBlanc Moncton, NB DNQ 1
Ricky Millar Alberton, PE 27th 1
Ryan Crawford Salisbury, NB DNQ 1
Shawn Lynch 1
Terry Barrieau DNQ 1
Terry Dougay Albany, PE DNS 1
Tim Brockhouse Shakopee, MN 17th 1
Todd Tufts Halifax, NS DNQ 1
Alan White
Andrew Massey
Corbin MacAulay
Dylan Roberts
James Webber Jr Las Vegas, NV
Kayle Ford
Patrick Caddell
Robbie Thompson
Timothy McKibbon Miramichi, NB
SUSPENDED Jordan Rushton Dartmouth, NS 8th 13