Connect with us

TCM Best of Awards

#TCMBestof2019 – Most Popular Driver Award Results; Eighth Year Produces Closest Finish in Award History

The 2019 TCM Most Popular Driver Award proved to be the closest race in the eight year history of the award. Bringing in a record amount of nominations, the award was won in the final hours with four fan bases from the four Atlantic Provinces throwing their support behind their drivers!

The biggest change in 2019 was the addition of the email verification to the vote. While numbers were a bit lower than previous years, it prevented fans from “stuffing the ballot box” with fake emails or emails of folks who did not authorize the use of their address. It brought some more credibility to the award as it entered its eighth year – and it’s closest finish since 2014.

TCM Most Popular Driver Voting Format:

Round One – All of the 150 nominated drivers are placed on the same ballot. After Round One of voting, the field will be trimmed to the top 25 drivers for the second round of voting. Voting closes for Round One on Wednesday, October 23rd at NOON Atlantic.

BACK FOR 2019 – for the first round only, because there are so many drivers on the ballot, you can select up to three drivers in the first round. You can select one if you wish but the option is open to select up to three from the list. This choice will be in play for the first round only. Team up with other drivers on your campaigns, get your fans and theirs to help out to get to the second round!

The Round Two Ballot for the TCM Best of 2019 Awards runs from Wednesday, October 23rd to Wednesday, November 6th at Noon Atlantic.

The Round Three Ballot for the TCM Best of 2019 Awards runs from Thursday, November 7th to Friday, November 22nd at Noon Atlantic.

TCM MOST POPULAR DRIVER AWARD ROUND ONE RESULTS

Position Driver
1 #06 Sara Thorne – Chance Cove, NL – Sportsman – Eastbound Park
2 #2 Ashton Tucker – Lyttleton, NB – Pro Stock – Open Competition
3 #7 Travis Conroy – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
3 #29T Robert Tomlinson – Arthurette, NB – Pro Stock – Speedway 660
5 #77 Randy Millar – Freeland, PE – Pro Stock – Oyster Bed Speedway
6 #58 Darrell Hulme – Sydney, NS – East Coast Mini Stock Tour – Sydney Speedway
7 #15 Isabelle Getson – Tignish, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
8 #1 Megan Parrott – Beaver Bank, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
9 #02 Austin Hiscock – Freshwater, NL – Bandolero – Eastbound Park
10 #95 Jeff Bridges – Kensington, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
11 #68 Michael Cormier – Grand-Barachois, NB – Street Stock – Petty International Raceway
12 #9 Roger Ryan – Georgetown, NL – Hobby Stock – Eastbound Park
13 #23 Michael Neary – Portugal Cove, NL – Legend – Eastbound Park
13 #115 Matthew Barkhouse – Dartmouth, NS – Lightning – Scotia Speedworld
15 #92 Randy Storey – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
16 #51 Nic Doucette – Lower Wedgeport, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
17 #27 Curtis Collins – Barnesville, NB – Sportsman – Speedway 660
17 #89 Emily Chisholm – Antigonish, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
19 #37 Shaun Burke – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
19 #66 Jeffrey Breen – Antigonish, NS – Sportsman – Scotia Speedworld/Riverside Speedway
19 #101 Willard Hurlbert – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
22 #32 Sarah McKay – Quispamsis, NB – Maritime Pro Stock Tour
22 #42 Doug Townsend – Barrington, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
24 #75 Randy Titus – Geary, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
25 #67 Dylan Blenkhorn – Truro, NS – Maritime Pro Stock Tour
25 #73 Barb Morris – Belleville, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
27 #11 Jordan Veinotte – Porter’s Lake, NS – Sportsman – Scotia Speedworld/Petty Raceway
27 #17 Ricky Millar – Alberton, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
29 #08 Cory Hall – Jolicure, NB – Legend – Maritime League of Legends
29 #24 Ayden Christensen – Windsor Junction, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
29 #41 Maggie Suttie – Keswick, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
29 #77 Jody Fraser – Sheet Harbour, NS – Legend – Scotia Speedworld
33 #25 Gage Gilby – Enfield, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
33 #38 Justin Cole – Harvey, NB – Street Stock – Speedway 660
35 #01 Troy Burke – Sherwood, PE – Pro Stock – Oyster Bed Speedway
35 #4 Nyk Pothier – Halifax, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
35 #5 Jonathan Hicken – Brudenell, PE – Maritime Pro Stock Tour
35 #33 Matt Martin – Haneytown, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
35 #40 Robbie MacEwen – Sherwood, PE – Maritime Pro Stock Tour
35 #56 Paul Morris – Springhaven, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
35 #58 Logan Power – Riverview, NB – Street Stock – Petty International Raceway
35 #85 Kenny MacKenzie Jr  – Salisbury, NS – Sportsman – Petty International Raceway
35 #99 Shawn Hyslop – St. Stephen, NB – Street Stock – Speedway 660
44 #06 Alex Sheehan – Oyster Bed Bridge, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
44 #1 Ryan Messer – Harvey, NB – Pro Stock – Maritime Pro Stock Tour
44 #5 Scott Habkirk – Petitcodiac, NB – Street Stock – Petty International Raceway
44 #10 Brady Creamer – Miramichi, NB – Sportsman – Petty International Raceway
44 #47 Kyle Hines – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
44 #72 Tylor Hawes – Porter’s Lake, NS – Legends – Scotia Speedworld
50 #11 Rachelle Muise – Yarmouth, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
50 #14 Alex Johnson – Enfield, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
50 #22 Kyle MacKinnon – Fredericton, NB – Street Stock – Speedway 660
50 #33 Gail Thebeau – St. Phillippe, NB – Women on Wheels – Petty International Raceway
50 #46 Ryan McKnight – Sussex, NB – Mini Stock – Petty International Raceway
50 #48 Dave O’Blenis – Boundary Creek, NB – Pro Stock – Speedway 660
50 #48C Courtney O’Blenis – Boundary Creek, NB – Sportsman – Speedway 660
50 #52 Destiny Enkel – Fredericton, NB – Sportsman – Speedway 660
50 #52 Shawn Tucker – Fredericton, NB – Pro Stock – Speedway 660
50 #56 Glen Muise – Quinan, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
50 #158 Jamie Dillman – Lantz, NS – Lightning – Scotia Speedworld
61 #3 Joe Hari – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
61 #4 Shane Bridges – Tyne Valley, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
61 #21 Shawn Pierce – Bridgewater, NS – Maritime Pro Stock Tour
61 #67 Cody Byrne – Orwell Cove, PE – Mini Stock – East Coast Mini Stock Tour
61 #69 BJ Gillespie – Harvey, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
61 #74 Alexandra O’Blenis – Boundary Creek, NB – Sportsman – Speedway 660
61 #99 Dave Matthews – Kennetcook, NS – Thunder/Mini Stock – Scotia Speedworld
68 #04 Grace Melendy – Gander, NL – Bandolero – Thunder Valley Speedway
68 #2 Corey Breen – Antigonish, NS – Sportsman – Riverside Speedway
68 #10 Evan Lane – Riverview, NB – Bandolero – Petty International Raceway
68 #44 Nathan Blackburn – Timberlea, NS – Legends – Scotia Speedworld
68 #53 Steve MacPhee – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
68 #53 Laurie Cormier – Riverview, NB – Sportsman – Petty International Raceway
68 #75 Emily Meehan – Rawdon Gold Mines, NS – Legend – Scotia Speedworld
68 #80 Ryan Richard – Keswick, NB – Street Stock – Petty International Raceway
68 #89 Donald Chisholm – Antigonish, NS – Maritime Pro Stock Tour
68 #99 Craig Slaunwhite – Terence Bay, NS – Maritime Pro Stock Tour
78 #03 Colton Noble – Upper Nine Mile River, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
78 #08 Nicholas Naugle – Dartmouth, NS – Maritime Pro Stock Tour
78 #8 Kent Vincent – Crapaud, PE – Maritime Pro Stock Tour
78 #12 Johnny Upshall – Conception Bay South, NL – Bandolero – Eastbound Park
78 #18 Darren MacKinnon – Charlottetown, PE – Maritime Pro Stock Tour
78 #26 Jeff Richard – North Rustico, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
78 #51 Braden Langille – Shubenacadie, NS – Legends – Scotia Speedworld
78 #52 Dustin Tucker – Fredericton, NB – Pro Stock – Speedway 660
78 #97 Kim Hallihan – Renous, NB – Atlantic Modified Tour
87 #01 Bailey Burke – Sherwood, PE – Bandolero – Oyster Bed Speedway
87 #0 Tanton Wooldridge – Summerside, PE – Bandolero – Oyster Bed Speedway
87 #2 Jordan Rushton – Dartmouth, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
87 #15 Andrew Lively – Middle Sackville, NS – Legend – Scotia Speedworld
87 #18 Josh Langille – Coldbrook, NS – Legends – Scotia Speedworld
87 #19 Coady Palmer – East Royalty, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
87 #37 Brandon Albert – Grand River, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
87 #54 Jarrett Butcher – Porter’s Lake, NS – Maritime Pro Stock Tour
87 #54 Rick Cashol – Saint John, NB – Street Stock – Speedway 660
87 #99 Wayne Walsh – Conception Bay South, NL – Sportsman – Eastbound Park
87 #17 Shay MacPhee – Yarmouth, NS – Mini Stock – LDMS/East Coast Mini Stock Tour
98 #01 Joey Livingstone – Pictou Landing, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
98 #0 Shawn Turple – Enfield, NS – Maritime Pro Stock Tour
98 #3 Joey Arsenault – Middle Cove, NL – Bandolero – Eastbound Park
98 #25 Mikey Power – Lake Doucette, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
98 #26 Brent Roy – Hanwell, NB – Pro Stock – Speedway 660
98 #27 Nick Chaisson – Charlottetown, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
98 #29 Greg Fahey – St. Stephen, NB – Pro Stock – Speedway 660
98 #45 Katie Beazley – Lakeside, NS – Women on Wheels – Petty International Raceway
98 #55 Zean Dutcher – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
98 #63 Kenny Snow – Oyster Bed Bridge, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
98 #88 Kody Quinn – Sydney, NS – Legend – Sydney Speedway
98 #92 Neal Crawford – Salisbury, NB – Sportsman – Petty Raceway
110 #2 Matthew Rushton – Dartmouth, NS – Legend – Scotia Speedworld
110 #9 Daniel Delorey – Afton, NS – Sportsman – Riverside Speedway
110 #16 Ed LeBlanc – Yarmouth, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
110 #16 Ryan Fukala – Geary, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
110 #22 Tam MacPhee – Yarmouth, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
110 #37 Brentley Pirri – Three Fathom Harbour, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
110 #40 Richard Atkinson – Haneytown, NB – Sportsman – Speedway 660
110 #45 Brett Pashkoski – Sackville, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
110 #51 Bryan Suttie – Keswick, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
110 #71 Scott Kennie – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
110 #77 Marc D’Entremont – Gavelton, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
110 #87 Danny Chisholm – Canning, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
110 #91 Dylan Gosbee – Cornwall, PE – Maritime Pro Stock Tour
110 #94 Deven Smith – Lakeside, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
110 #106 Marshall Bezanson – Oldham, NS – Lightning – Scotia Speedworld
125 #0 JP Arsenault – Clare, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
125 #2 Ashley Campbell – Halifax, NS – Women on Wheels – Petty International Raceway
125 #3 Nathan Langille – Coldbrook, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
125 #52 Troy MacAusland – Summerside, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
125 #66 Owen Mahar – Hubley, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
125 #75 Doug Matchett – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
125 #76 Randy MacTavish – Cornwall, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
125 #78 Dennis Nickerson – Marshy Hope, NS – Sportsman – Riverside Speedway
125 #94 JJ MacPhee – Yarmouth, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
134 #11 Caleb Urquhart – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
134 #13 Aiden MacDonald – Charlottetown, PE – Bandolero – Oyster Bed Speedway
134 #14 Kyle Bent – Berwick, NS – Four Cylinder – Valley Raceway
134 #16 Dylan Sutherland – Beaver Bank, NS – Legend – Scotia Speedworld
134 #17 Kirsten McFarlane – Placentia, NL – Legends – Eastbound Park
134 #23 Brandon McFarlane – Placentia, NL – Sportsman – Eastbound Park
134 #25 Christian Savoie – Geary, NB – Street Stock – Speedway 660
134 #59 Matthew Rideout – Conception Bay South, NL – Bandolero – Eastbound Park
134 #71 Chris Hanley – St. Stephen, NB – Street Stock – Speedway 660
134 #92 Dylan MacMillan – Noel, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
134 #96 Scott O’Neill – Enfield, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
142 #8 Dawson Noble – Upper Nine Mile River, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
142 #10 Richard Salter – Burlington, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
142 #15 Jason Pickles – Meaghers Grant, NS – Thunder – Scotia Speedworld
142 #61 Wesley Harnish – Beaverdam, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
142 #66 Chris Garnett – Havelockm NB – Mini Stock – Petty International Raceway
142 #81 Nate Singer – Kennetcook, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
143 #92 Pete Miller – East Gore, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
151 #13 Brad DeCoste – Antigonish, NS – Sportsman – Riverside Speedway
151 #24 Ian Deviller – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
151 #88 Caden Tufts – Timberlea, NS – Bandolero – Scotia Speedworld

TCM Round One Notes:

  • 1,123 votes cast.
  • Margin of victory; nine votes.

TCM MOST POPULAR DRIVER AWARD ROUND TWO RESULTS

Position2 Driver
1 #29T Robert Tomlinson – Arthurette, NB – Pro Stock – Speedway 660
2 #7 Travis Conroy – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
3 #77 Randy Millar – Freeland, PE – Pro Stock – Oyster Bed Speedway
4 #06 Sara Thorne – Chance Cove, NL – Sportsman – Eastbound Park
5 #2 Ashton Tucker – Lyttleton, NB – Pro Stock – Open Competition
6 #1 Megan Parrott – Beaver Bank, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
7 #9 Roger Ryan – Georgetown, NL – Hobby Stock – Eastbound Park
8 #32 Sarah McKay – Quispamsis, NB – Maritime Pro Stock Tour
8 #75 Randy Titus – Geary, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
10 #95 Jeff Bridges – Kensington, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
10 #51 Nic Doucette – Lower Wedgeport, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
12 #58 Darrell Hulme – Sydney, NS – East Coast Mini Stock Tour – Sydney Speedway
13 #68 Michael Cormier – Grand-Barachois, NB – Street Stock – Petty International Raceway
13 #42 Doug Townsend – Barrington, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
15 #02 Austin Hiscock – Freshwater, NL – Bandolero – Eastbound Park
15 #67 Dylan Blenkhorn – Truro, NS – Maritime Pro Stock Tour
17 #23 Michael Neary – Portugal Cove, NL – Legend – Eastbound Park
17 #101 Willard Hurlbert – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
19 #66 Jeffrey Breen – Antigonish, NS – Sportsman – Scotia Speedworld/Riverside Speedway
20 #89 Emily Chisholm – Antigonish, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
20 #73 Barb Morris – Belleville, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
22 #37 Shaun Burke – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
23 #15 Isabelle Getson – Tignish, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
24 #92 Randy Storey – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
25 #27 Curtis Collins – Barnesville, NB – Sportsman – Speedway 660
26 #115 Matthew Barkhouse – Dartmouth, NS – Lightning – Scotia Speedworld

TCM Round Two Notes:

  • Total votes; 552.
  • Margin of victory; ten votes.
  • Darrell Hulme missed the cutoff for the final round by two votes.

TCM MOST POPULAR DRIVER AWARD FINAL ROUND RESULTS

11th Place: #75 Randy Titus – Geary, NB

Photo by Michelle Roy

Round One Results: 24th (1% of Vote)
Round Two Results: T8th (4% of Vote)
Round Three Results: 11th (3% of Vote)
Percentage of Total Vote: 2.5% (TWELFTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: First Final Ballot Appearance

10th Place: #32 Sarah McKay – Quispamsis, NB

Round One Results: T22nd (1% of Vote)
Round Two Results: T8th (4% of Vote)
Round Three Results: 10th (4% of Vote)
Percentage of Total Vote: 3% (TENTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: 7th (2015), CHAMPION (2014), 2nd (2013)

9th Place: #9 Roger Ryan – Georgetown, NL

Photo via Eastbound Park

Round One Results: 12th (2% of Vote)
Round Two Results: 7th (5% of Vote)
Round Three Results: 9th (5% of Vote)
Percentage of Total Vote: 4% (EIGHTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: First Final Ballot Appearance

8th Place: #95 Jeff Bridges – Kensington, PE

Round One Results: 10th (2% of Vote)
Round Two Results: T10th (4% of Vote)
Round Three Results: 8th (6% of Vote)
Percentage of Total Vote: 3.9% (NINTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: First Final Ballot Appearance

7th Place: #7 Travis Conroy – Miramichi, NB

Photo by Brittany Hoyt

Round One Results: T3rd (3% of Vote)
Round Two Results: 2nd (11% of Vote)
Round Three Results: 7th (8% of Vote)
Percentage of Total Vote: 7.4% (SIXTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: First Final Ballot Appearance (First full time Atlantic Modified Tour driver to make final ballot since Joe Hoyt in inaugural year of award (2012))

6th Place: #51 Nic Doucette – Lower Wedgeport, NS

Round One Results: 16th (1% of Vote)
Round Two Results: T10th (4% of Vote)
Round Three Results: 6th (8% of Vote)
Percentage of Total Vote: 4.5% (SEVENTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: First Final Ballot Appearance

5th Place: #29T Robert Tomlinson – Arthurette, NB

Photo by Mike Francis

Round One Results: T3rd (3% of Vote)
Round Two Results: WINNER (13% of Vote)
Round Three Results: 5th (11% of Vote)
Percentage of Total Vote: 8.9% (SECOND)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: First Final Ballot Appearance

4th Place: #06 Sara Thorne – Chance Cove, NL

Round One Results: WINNER (4% of Vote)
Round Two Results: 4th (6% of Vote)
Round Three Results: 4th (12% of Vote)
Percentage of Total Vote: 8.2% (FOURTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: 2nd (2017), 3rd (2016)

3rd Place: #2 Ashton Tucker – Lyttleton, NB

Photo by Michelle Roy

Round One Results: 2nd (3% of Vote)
Round Two Results: 5th (6% of Vote)
Round Three Results: 3rd (14% of Vote)
Percentage of Total Vote: 8.4% (THIRD)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: 3rd (2015)

2nd Place: #77 Randy Millar – Freeland, PE

Photo by Wendy Gallant/Oyster Bed Speedway

Round One Results: 5th (3% of Vote)
Round Two Results: 3rd (9% of Vote)
Round Three Results: 2nd (15% of Vote)
Percentage of Total Vote: 9% (FIRST)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: 4th (2018), 4th (2017), CHAMPION (2016), 6th (2015)

CHAMPION – #1 Megan Parrott – Beaver Bank, NS

Photos by McCarthy Photographic

Round One Results: 8th (2% of Vote)
Round Two Results: 6th (5% of Vote)
Round Three Results: 1st (15% of Vote)
Percentage of Total Vote: 7.7% (FIFTH)

Previous TCM Most Popular Driver Finishes: 6th (2018), 7th (2017), 5th (2016), 8th (2015)

TCM Round Three Notes:

  • 775 votes cast
  • Megan Parrott’s margin of victory was two votes over Randy Millar and three over Ashton Tucker.
  • The margin of victory in the final round was the closest since 2014 when Sarah McKay won the award over Brad Eddy by five votes.
  • Megan Parrott was strong out of the gate early, positioning herself in the top three from the opening of final round voting. It was a push on the last weekend that put her on top.
  • Sara Thorne made the biggest move in the last week, going from seventh to fourth in the final days of voting.
  • Randy Millar led “the most laps” in the final round vote, leading from near the end of Week One to five days to go. He, Parrott and Tucker would swap the lead between them over the final days before Parrott edged out the lead hours before the poll closed.
  • The “percentage of total votes” number may be a bit deceiving; but with over 2,400 votes cast over the three rounds, the difference between first and fifth in total votes was approximately 40 votes over the three rounds. The key? Finish strong.

TCM Winner Notes:

    • Megan Parrott is the first driver from Nova Scotia to win the TCM Most Popular Driver Award. This is her first TCM Best of Racing Award win.
    • Randy Millar and Megan Parrott each have five appearances on the final ballot of the TCM Most Popular Driver Award, each appearing from 2015 to 2019. The five appearances are the most of any driver in the eight years of the award.
    • Megan Parrott completed her sophomore season in a Late Model Sportsman car at Scotia Speedworld in 2019, driving for Mitch Blanchard and the Number One Racing team. Parrott has two Late Model feature victories on her resume and finished third in the Sportsman standings at her home track this past season.

Previous champions of the TCM Most Popular Driver Award:

2019: Megan Parrott of Beaver Bank, NS
2018: Isabelle Getson of Tignish, PE
2017: Austin Hiscock of Freshwater, NL
2016: Randy Millar of Freeland, PE
2015: Brent Roy of Hanwell, NB
2014: Sarah McKay of Quispamsis, NB
2013: Mike Stevens of Salisbury, NB
2012: James Doucette of Miscouche, PE


 



More in TCM Best of Awards