Connect with us

TCM Best of Awards

NOW CLOSED – Nomination List for 2019 TCM Most Popular Driver Award

The most prestigious fan voted award on the Atlantic Canadian stock car racing scene is back for another season!

The Tim’s Corner Motorsports Most Popular Driver Award is completely fan driven – fans will nominate their favorite drivers for the award and through three rounds of voting, fans will decide who ultimately takes away the crown!

Nominations are now being accepted and will remain open until Wednesday, October 9th at NOON Atlantic, when all the drivers nominated will be placed into a voting pool with Round One voting. Voting round dates and times will be announced once the nomination deadline passes.

Photo by Scott Sinclair

How do you nominate your favorite driver for the 2019 Tim’s Corner Motorsports Most Popular Driver Award? It’s easy!

Fill out the form at the bottom of this page and tell us why your favorite should win the Tim’s Corner Motorsports Most Popular Driver Award! Note, once your driver is nominated and appears in the listing below, there is no need to re-nominate that driver during the nomination period. We would ask that you keep it to one nomination per person/IP address.

Keep in mind as well, the nomination does not have to be performance driven (we have our TCM Power Performer of the Year Award for that) but can be for a driver who may be a fan favorite, or is a helpful hand in the pit area, a true sportsman to other competitors on track, etc. This is your award fans – fan nominated, fan voted – we want to know who your favorite is!

***Note: Any car or driver nominated for any TCM Award must have attempted at least three races on Atlantic Canadian soil through the racing season.

NOMINATIONS AS OF October 9th (154)

#01 Troy Burke – Sherwood, PE – Pro Stock – Oyster Bed Speedway
#01 Bailey Burke – Sherwood, PE – Bandolero – Oyster Bed Speedway
#01 Joey Livingstone – Pictou Landing, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#02 Austin Hiscock – Freshwater, NL – Bandolero – Eastbound Park
#03 Colton Noble – Upper Nine Mile River, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#04 Grace Melendy – Gander, NL – Bandolero – Thunder Valley Speedway
#06 Sara Thorne – Chance Cove, NL – Sportsman – Eastbound Park
#06 Alex Sheehan – Oyster Bed Bridge, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
#08 Nicholas Naugle – Dartmouth, NS – Maritime Pro Stock Tour
#08 Cory Hall – Jolicure, NB – Legend – Maritime League of Legends
#0 Shawn Turple – Enfield, NS – Maritime Pro Stock Tour
#0 Tanton Wooldridge – Summerside, PE – Bandolero – Oyster Bed Speedway
#0 JP Arsenault – Clare, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
#1 Megan Parrott – Beaver Bank, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#1 Ryan Messer – Harvey, NB – Pro Stock – Maritime Pro Stock Tour
#2 Ashton Tucker – Lyttleton, NB – Pro Stock – Open Competition
#2 Matthew Rushton – Dartmouth, NS – Legend – Scotia Speedworld
#2 Jordan Rushton – Dartmouth, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#2 Ashley Campbell – Halifax, NS – Women on Wheels – Petty International Raceway
#2 Corey Breen – Antigonish, NS – Sportsman – Riverside Speedway
#3 Nathan Langille – Coldbrook, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#3 Joey Arsenault – Middle Cove, NL – Bandolero – Eastbound Park
#3 Joe Hari – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
#4 Nyk Pothier – Halifax, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#4 Shane Bridges – Tyne Valley, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
#5 Scott Habkirk – Petitcodiac, NB – Street Stock – Petty International Raceway
#5 Jonathan Hicken – Brudenell, PE – Maritime Pro Stock Tour
#7 Travis Conroy – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
#8 Dawson Noble – Upper Nine Mile River, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#8 Kent Vincent – Crapaud, PE – Maritime Pro Stock Tour
#9 Roger Ryan – Georgetown, NL – Hobby Stock – Eastbound Park
#9 Daniel Delorey – Afton, NS – Sportsman – Riverside Speedway
#10 Richard Salter – Burlington, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#10 Brady Creamer – Miramichi, NB – Sportsman – Petty International Raceway
#10 Evan Lane – Riverview, NB – Bandolero – Petty International Raceway
#11 Rachelle Muise – Yarmouth, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
#11 Jordan Veinotte – Porter’s Lake, NS – Sportsman – Scotia Speedworld/Petty Raceway
#11 Caleb Urquhart – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#12 Johnny Upshall – Conception Bay South, NL – Bandolero – Eastbound Park
#13 Brad DeCoste – Antigonish, NS – Sportsman – Riverside Speedway
#13 Aiden MacDonald – Charlottetown, PE – Bandolero – Oyster Bed Speedway
#14 Kyle Bent – Berwick, NS – Four Cylinder – Valley Raceway
#14 Alex Johnson – Enfield, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#15 Isabelle Getson – Tignish, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
#15 Jason Pickles – Meaghers Grant, NS – Thunder – Scotia Speedworld
#15 Andrew Lively – Middle Sackville, NS – Legend – Scotia Speedworld
#16 Dylan Sutherland – Beaver Bank, NS – Legend – Scotia Speedworld
#16 Ed LeBlanc – Yarmouth, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
#16 Ryan Fukala – Geary, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#17 Ricky Millar – Alberton, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
#17 Shay MacPhee – Yarmouth, NS – Mini Stock – LDMS/East Coast Mini Stock Tour
#17 Kirsten McFarlane – Placentia, NL – Legends – Eastbound Park
#18 Josh Langille – Coldbrook, NS – Legends – Scotia Speedworld
#18 Darren MacKinnon – Charlottetown, PE – Maritime Pro Stock Tour
#19 Coady Palmer – East Royalty, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
#21 Shawn Pierce – Bridgewater, NS – Maritime Pro Stock Tour
#22 Tam MacPhee – Yarmouth, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
#22 Kyle MacKinnon – Fredericton, NB – Street Stock – Speedway 660
#23 Michael Neary – Portugal Cove, NL – Legend – Eastbound Park
#23 Brandon McFarlane – Placentia, NL – Sportsman – Eastbound Park
#24 Ayden Christensen – Windsor Junction, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#24 Ian Deviller – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
#25 Gage Gilby – Enfield, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#25 Mikey Power – Lake Doucette, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
#25 Christian Savoie – Geary, NB – Street Stock – Speedway 660
#26 Jeff Richard – North Rustico, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
#26 Brent Roy – Hanwell, NB – Pro Stock – Speedway 660
#27 Curtis Collins – Barnesville, NB – Sportsman – Speedway 660
#27 Nick Chaisson – Charlottetown, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
#29 Greg Fahey – St. Stephen, NB – Pro Stock – Speedway 660
#29T Robert Tomlinson – Arthurette, NB – Pro Stock – Speedway 660
#32 Sarah McKay – Quispamsis, NB – Maritime Pro Stock Tour
#33 Gail Thebeau – St. Phillippe, NB – Women on Wheels – Petty International Raceway
#33 Matt Martin – Haneytown, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#37 Shaun Burke – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
#37 Brandon Albert – Grand River, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
#37 Brentley Pirri – Three Fathom Harbour, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#38 Justin Cole – Harvey, NB – Street Stock – Speedway 660
#40 Richard Atkinson – Haneytown, NB – Sportsman – Speedway 660
#40 Robbie MacEwen – Sherwood, PE – Maritime Pro Stock Tour
#41 Maggie Suttie – Keswick, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#42 Doug Townsend – Barrington, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
#44 Nathan Blackburn – Timberlea, NS – Legends – Scotia Speedworld
#45 Katie Beazley – Lakeside, NS – Women on Wheels – Petty International Raceway
#45 Brett Pashkoski – Sackville, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#46 Ryan McKnight – Sussex, NB – Mini Stock – Petty International Raceway
#47 Kyle Hines – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
#48 Dave O’Blenis – Boundary Creek, NB – Pro Stock – Speedway 660
#48C Courtney O’Blenis – Boundary Creek, NB – Sportsman – Speedway 660
#51 Nic Doucette – Pubnico, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
#51 Braden Langille – Shubenacadie, NS – Legends – Scotia Speedworld
#51 Bryan Suttie – Keswick, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#52 Destiny Enkel – Fredericton, NB – Sportsman – Speedway 660
#52 Troy MacAusland – Summerside, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
#52 Dustin Tucker – Fredericton, NB – Pro Stock – Speedway 660
#52 Shawn Tucker – Fredericton, NB – Pro Stock – Speedway 660
#53 Steve MacPhee – Yarmouth, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
#53 Laurie Cormier – Riverview, NB – Sportsman – Petty International Raceway
#54 Jarrett Butcher – Porter’s Lake, NS – Maritime Pro Stock Tour
#54 Rick Cashol – Saint John, NB – Street Stock – Speedway 660
#55 Zean Dutcher – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
#56 Glen Muise – Quinan, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
#56 Paul Morris – Springhaven, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
#58 Logan Power – Riverview, NB – Street Stock – Petty International Raceway
#58 Darrell Hulme – Sydney, NS – East Coast Mini Stock Tour – Sydney Speedway
#59 Matthew Rideout – Conception Bay South, NL – Bandolero – Eastbound Park
#61 Wesley Harnish – Beaverdam, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#63 Kenny Snow – Oyster Bed Bridge, PE – Street Stock – Oyster Bed Speedway
#66 Jeffrey Breen – Antigonish, NS – Sportsman – Scotia Speedworld/Riverside Speedway
#66 Owen Mahar – Hubley, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#66 Chris Garnett – Havelockm NB – Mini Stock – Petty International Raceway
#67 Dylan Blenkhorn – Truro, NS – Maritime Pro Stock Tour
#67 Cody Byrne – Orwell Cove, PE – Mini Stock – East Coast Mini Stock Tour
#68 Michael Cormier – Grand-Barachois, NB – Street Stock – Petty International Raceway
#69 BJ Gillespie – Harvey, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#71 Scott Kennie – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#71 Chris Hanley – St. Stephen, NB – Street Stock – Speedway 660
#72 Tylor Hawes – Porter’s Lake, NS – Legends – Scotia Speedworld
#73 Barb Morris – Belleville, NS – Four Cylinder Ladies – Lake Doucette Motor Speedway
#74 Alexandra O’Blenis – Boundary Creek, NB – Sportsman – Speedway 660
#75 Doug Matchett – Miramichi, NB – Atlantic Modified Tour
#75 Emily Meehan – Rawdon Gold Mines, NS – Legend – Scotia Speedworld
#75 Randy Titus – Geary, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#76 Randy MacTavish – Cornwall, PE – Mini Stock – Oyster Bed Speedway
#77 Randy Millar – Freeland, PE – Pro Stock – Oyster Bed Speedway
#77 Jody Fraser – Sheet Harbour, NS – Legend – Scotia Speedworld
#77 Marc D’Entremont – Gavelton, NS – Sportsman – Lake Doucette Motor Speedway
#78 Dennis Nickerson – Marshy Hope, NS – Sportsman – Riverside Speedway
#80 Ryan Richard – Keswick, NB – Street Stock – Petty International Raceway
#81 Nate Singer – Kennetcook, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#85 Kenny MacKenzie Jr  – Salisbury, NS – Sportsman – Petty International Raceway
#87 Danny Chisholm – Canning, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#88 Kody Quinn – Sydney, NS – Legend – Sydney Speedway
#88 Caden Tufts – Timberlea, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#89 Emily Chisholm – Antigonish, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#89 Donald Chisholm – Antigonish, NS – Maritime Pro Stock Tour
#91 Dylan Gosbee – Cornwall, PE – Maritime Pro Stock Tour
#92 Dylan MacMillan – Noel, NS – Bandolero – Scotia Speedworld
#92 Pete Miller – East Gore, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#92 Randy Storey – Fredericton, NB – Sharp Shooter – Speedway 660
#92 Neal Crawford – Salisbury, NB – Sportsman – Petty Raceway
#94 Deven Smith – Lakeside, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#94 JJ MacPhee – Yarmouth, NS – Four Cylinder Men’s – Lake Doucette Motor Speedway
#95 Jeff Bridges – Kensington, PE – Four Fun – Oyster Bed Speedway
#96 Scott O’Neill – Enfield, NS – Sportsman – Scotia Speedworld
#97 Kim Hallihan – Renous, NB – Atlantic Modified Tour
#99 Dave Matthews – Kennetcook, NS – Thunder/Mini Stock – Scotia Speedworld
#99 Wayne Walsh – Conception Bay South, NL – Sportsman – Eastbound Park
#99 Craig Slaunwhite – Terence Bay, NS – Maritime Pro Stock Tour
#99 Shawn Hyslop – St. Stephen, NB – Street Stock – Speedway 660
#101 Willard Hurlbert – Yarmouth, NS – V8 Stock – Lake Doucette Motor Speedway
#106 Marshall Bezanson – Oldham, NS – Lightning – Scotia Speedworld
#115 Matthew Barkhouse – Dartmouth, NS – Lightning – Scotia Speedworld
#158 Jamie Dillman – Lantz, NS – Lightning – Scotia Speedworld

NOMINATIONS CLOSED OCTOBER 9TH AT NOON ATLANTIC

 

Past TCM Most Popular Driver Champions:

2018 – Isabelle Getson of Tignish, PE
2017 – Austin Hiscock of Freshwater, NL
2016 – Randy Millar of Freeland, PE
2015 – Brent Roy of Hanwell, NB
2014 – Sarah McKay of Quispamsis, NB
2013 – Mike Stevens of Riverview, NB
2012 – James Doucette of Miscouche, PE

About Tim’s Corner Motorsports:
Tim’s Corner Motorsports (TCM) is your destination for all your regional stock car racing news in Atlantic Canada. From Bandoleros to Super Late Models, from New Brunswick to Newfoundland, TCM covers it all. Catch video reactions on their Facebook page and content on all social platforms at @TimsCornerCA.  For more information on Tim’s Corner Motorsports or to get up to date on all local stock car racing news, visit TimsCorner.ca! Until next time, keep the hammer down and we’ll see you at the track!


 



More in TCM Best of Awards